Výlety,  Zahraniční výlety

Krakov – královské a dračí město

V roce 2017, v rámci mé 3 měsíční stáže a cesty po části Polska jsem s kamarádkou navštívila královské a dračí město - Krakov. Krakov je kdysi bývalé hlavní město Polska a je hojně navštěvovaný. Proslavilo se konáním trhů, dýcháním Středověku a byl považován za jeden z nejkrásnějších skvostů Evropy. 
Mezi nejzajímavějšími památky města řadíme - královský hrad - Wawel, který byl kdysi hlavním sídlem polských králů. Dnes se na hradě nachází muzeum s různými, historickými poklady, například - historickými klenoty. K městu se váže i legenda o drakovi, který se prý rozhodl zabydlet za jeho hradbami. Město, tedy dlouho žilo ve strachu. Na památku této legendy téměř všude uvidíte sochy wawelského draka nebo na stáncích prodávají plyšového draka, kterého si můžete zakoupit. My jsme se prošly s kamarádkou pouze po nádvoří hradu a jeho okolí. Podívaly jsme se i lehce dovnitř a to, do obchodu se suvenýry, protože na hrad čekalo mnoho návštěvníků ve dlouhé frontě. 
Dále jsme z Krakova viděly je náměstí - Rynek Glówny, kde se konají trhy. Tyto trhy patří mezi nejznámější v Evropě. Jezdí se tam i o Vánocích, kdy jsou trhy nejkrásnější. Zaslechnete tam, například: kouzlo vánočních koled a uvidíte tam ukázky lidových tanců. Můžete tam také ochutnat mnoho dobrot a koupit si na památku kvalitní polské ruční výrobky od polských pouličních umělců. Místní specialitou, kterou tam můžete najít a vyzkoušet je - vynikající pitný med a tzv. bigos - pokrm z čerstvého nebo kysaného zelí, červeného masa, klobásy, uzeného bůčku, hub a koření - pepř, sůl a bobkový list. A jaký nápoj k tomu podávají? Většinou červené svařené víno. 
Na Krakov jsme měly jen jeden den a tak jsme se rozhodovaly, co uvidíme dál. Nakonec jsme vybraly zahradu -  jagellonské univerzity v Krakově, která se nacházela poblíž. V zahradě spatříte několik druhů - orchidejí, cykasů, masožravců a utilit. Všechny rostliny jsou řazeny mezi vzácné a starších exemplářů. Zahrada ve finále nebyla moc velká a na její návštěvu Vám bude stačit 30minut, popř. hodina, záleží, jak moc jste rychlí. 

nádvoří – u wawelského hradu
wawelský plyšový drak – koupila jsem si ho jako suvenýr : )
s kamarádkou Dančou- u Florintské brány (Krakov – centrum)
ukázka ze zahrady, která patří k jagellonské univerzitě

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.