Moje navštívené země,  Polsko

Život na horách aneb můj pracovní pobyt v Polsku

Život na horách nebyl jednoduchý, skoro nikde nic tam nebylo, nicméně i přesto jsem měla o zábavu postaráno. Bydlela jsem u milých a přátelských hostitelů, kteří měli pejska, konkrétně - Border Kolii. Pejsek se jmenovala - "Granda". Byl to můj velký miláček. Tento pejsek neustále potřeboval pohyb a něco dělat. Často jsem mu házela na zahradě frisbee nebo jsem s ním a jeho majitelkou chodila na procházky do horské přírody. Pejsek byl hodný a dobře vychovaný. Mám ještě uložené video, jak si s ním házím frisbee, akorát jsem nejde nahrát. 
Jako další zábavu jsem tam měla cizí jazyky - Angličtinu, Španělštinu a pár frází v Polštině. Učila jsem se je pomocí mobilních aplikací + Polštinu mě učili majitelé domu, ve kterém jsem bydlela, abych se tam, alespoň trochu domluvila. Dále jsem tam trochu cestovala a chodila na trhy nakupovat jídlo a oblečení. Jednou se tam dokonce konala akce přímo ve vesničce - "Šlemieň". Myslím, že to byly tzv. "dožínky". 
Dožínky jsou svátek sklizně.  Konají se na konci žní. Součástí té akce byla i výstava historických a závodních aut + atrakce pro děti. Na zahradě u ubytování byl také k dispozici menší bazén, ohniště a mohly jsme si tam zahrát šipky.  Wi-Fi síť byla samozřejmě součástí ubytování.
Do práce jako stážistka jsem chodila pěšky. Musela jsem vyšlapat nahoru a dolů velký kopec. Zabralo mi to asi 20 minut. Pracovala jsem v outdoorovém muzeu nebo-li "Žywieckém etnografickém parku". A co jsem tam dělala? Sledovala jsem, jak tam funguje život; pomáhala jsem při výrobě bylinkového čaje + vyráběla jsem glycerínová mýdla a naučili mě také v neposlední řadě - francouzskou ubrouskovou techniku - "decoupage". Tu jsem po příjezdu zkoušela i doma. Dodnes mám někde schovaný výrobek, zkusím ho pohledat a přidat sem. 
Na začátku stáže mně tam okolí ukázala moje česká kolegyně - Danča, která to absolvovala přede mnou. Spolu společně jsme se dokonce i jeden víkend staraly o 1 rok pejska, border kolii - od majitelů, protože museli odjet. Pejsek byl bezproblémový. 
Na jídlo jsem tam myslím ze začátku někam chodila, nicméně potom jsem si začala vařit sama a zkoušela jsem různé místní dobroty. Nejvíce mě oslovily: "Pirohy".  
V cca polovině pobytu mě čekala návštěva z České Republiky. Na víkend se za mnou dojeli podívat moji rodiče. S nimi jsem navštívila některé památky z města - "Žywiec". Nejvíce mě zaujala návštěva - Pivovarského muzea, kde byla i ochutnávka místních výrobků a pak zámecký areál a jezero, které se rozkládalo nedaleko. Pak se mi líbilo město - Krakov, nicméně bohužel jsme tam neviděly všechno, protože na to nebylo moc času. Měly jsme na něj pouze jeden den. Také si prošly i město - "Bielsko - Biala".

s Grandou – házíme si frisbee

S Grandou – hrajeme si …

Dožínky“ – Šlemieň

Dožínky“ – Šlemieň – atrakce pro děti

Dožínky“ – Šlemieň, výstava závodních aut

já – chystám se na „Dožínky

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *